Ministarstvo rada i socijalne politike sa svojim partnerima organizovalo je 10. februara, u Hali 5 Beogradskog sajma, Prvi sajam socijalne zaštite. Sajamsku manifestaciju svečano je otvorio Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike. Program za svečano otvaranje pripremili su korisnici usluga socijalne zaštite.
Na Sajmu je učestvovalo preko 130 izlagača koji su na svojim štandovima prikazali samo deo onog što sistem socijalne zaštite u Srbiji obezbeđuje korisnicima svojih usluga.
Na Sajmu su se kao izlagači prvi put predstaviti:
- Ustanove socijalne zaštite u kojima se na smeštaju nalazi 18.500 korisnika (domovi za decu, stare, osobe sa invaliditetom).
- Centri za porodični smeštaj i usvojenje koji se brinu o preko 5.500 dece na hraniteljstvu, preko 600 odraslih na porodičnom smeštaju i 4000 hraniteljskih porodica.
- Centri za socijalni rad kojima se u 2011. godini za različite vrste usluga obratilo oko 1.000.000 građana.
- Udruženja građana (NVO) koja pružaju usluge socijalne zaštite različitim korisničkim grupama (deci, mladima, žrtvama nasilja, trgovine ljudima, starima itd).
- Opštine i gradovi u kojima se realizuju usluge socijalne zaštite (dnevni boravci za decu, osobe sa invaliditetom, pomoć u kući za stare… ).
- Stručna udruženja i organizacije koje svojim radom doprinose unapređenju sistema socijalne zaštite.
- Reprezentativni sindikati u oblasti socijalne zaštite.
Na Sajamu su građani mogli da dobiju odgovore na pitanja gde i kako mogu ostvariti neko pravo (novčanu socijalnu pomoć, tuđu negu i pomoć, dečji ili roditeljski dodatak), kako mogu usvojiti dete, kako mogu postati hranitelji, kako mogu svog srodnika smestiti u dom, koje im službe i usluge u zajednici mogu pomoći da reše svoj problem, kako da otvore dom za stare, koji domovi imaju dozvolu za rad, koja je dokumentacija porebna i kojoj se službi treba obratiti.
Na Sajmu su se mogli videti brojni radovi i rukotvorine korisnika socijalne zaštite nastali u radionicama za radno-okupacionu terapiju.
Sajam je bio dobra prilika i za razmenu iskustava i dobrih praksi u oblasti socijalne zaštite (održali su se brojni okrugli stolovi, radionice, prezentovani su stručni radovi…).
Na Sajmu su učestvovali i gosti iz zemalja u okruženju koji su na Sajmu prikazali svoja postignuća u ovoj oblasti ‐ to je ovom Sajmu dalo karakter i Prvog međunarodnog Sajma socijalne zaštite.
Na sajmu su bili predstavljeni rezultati postignuti u oblasti socijalne zaštite tokom reformskog procesa:
Preko 400 uspostavljenih i održivih usluga u opštinama Srbije, oko 5.000 građana koji su posao i redovno primanje pronašli angažujući se u lokalnim samoupravama na socijalnim uslugama (u svim najsiromašnijim opštinama realizuje se neki od projekata koje finansira Ministarstvo rada i socijalne politike).
Sajam je i deo nacionalne kampanje Ministarstva rada i socijalne politike (podržane od strane Delegacije EU u Srbiji) namenjene deci sa smetnjama u razvoju „Bolji smo zajedno“.
Na Prvom sajmu socijalne zaštite svoj štand je imao i Dom za smeštaj odraslih lica – Kulina.
Ulaz na sajam je bio slobodan. Sajam je trajao od 10:00 do 19:00 časova i bio je neprofitnog karaktera.